Jak užívat hořčík (magnesium)

Magnézium, hořčík na předpis - Magnerot, hořčík tablety, kdy užívať, šumivé tablety, denní dávka

 

 

Dva druhy pomocníků pro vaše zdraví

V lékárnách nacházíme čím dál tím více volně prodejných léčiv. Lidé si je ale často pletou s doplňky stravy, které se sice na první pohled podobají lékům bez předpisu, při bližším prozkoumání obalu a složení, ale zjistíte, že jsou ve skutečnosti velmi odlišné. Naučte se s námi rozpoznat rozdíly, abyste se v záplavě těchto výrobků vyznali.

Lék anebo doplněk stravy 

Magnesium jako doplněk stravy

Doplňky stravy jsou, zjednodušeně řečeno, potraviny, které na rozdíl od ostatních potravin pro běžnou spotřebu obsahují více prospěšných látek s nutričním či fyziologickým účinkem, jako jsou minerály, vitaminy a další potřebné živiny. Ty se ovšem v doplňcích nacházejí ve velmi koncentrované podobě, a jak napovídá jejich název, pouze doplňují běžnou stravu na úroveň, která příznivě ovlivní stav spotřebitele. Výrobci doplňků stravy mají od Evropské unie uloženu řadu regulací – nesmí jim přisuzovat vlastnosti spojené s léčbou, vyléčením onemocnění, dokonce ani prevencí.

Horčík jako lék (volně prodejný)

Léčivé přípravky na předpis jsou látky nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi. Do kategorie volně prodejných léčivých přípravků (označované jako OTC přípravky), tedy léků bez předpisu, patří léky, které mohou být používány u onemocnění, jež si pacient může určit sám (jedná se o tzv. samodiagnózu)  a riziko ohrožení zdraví při jejich nesprávném používání je nízké. Fakt, že k jejich koupi nepotřebujete recept, ale neznamená, že tyto léky jsou méně účinné než ty s předpisem. Účinek mají prokázaný, jde pouze o to, že mohou být díky své nízké toxicitě i nízkému riziku vážných nežádoucích účinků volně prodejné.

Schvalovací proces a způsob prodeje

Hořčík- denní dávka, ako dlho uzivat magnezium, tablety, kdy užívať, šumivé tablety

Doplňky stravy dodávají organismu živiny, které není možné získat v dostatečné míře z potravin a mohou být doplněním řádné léčby, nelze jim však v žádném případě přisuzovat léčebné ani preventivní účinky – to je možné pouze u léčivých přípravků. Účinnost doplňků stravy proto není před uvedením na trh posuzována (přestože jsou často předmětem reklamy), řeší se pouze zdravotní nezávadnost. Účinnost léčivých přípravků i kvalita léků bez předpisu je sledována výrobcem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv, což je regulační orgán státu. Doplňky stravy seženete nejen v lékárnách, ale i v běžných obchodech s potravinami či drogeriích, na jejich obalu musí být vždy uvedeno „doplněk stravy“ – díky tomu je lehce poznáte. Léky na předpis mohou být vydávány pouze v lékárnách nebo u prodejců vyhrazených léčiv a musí být označeny registračním číslem SÚKL.

Léčebné dávky vitamínů a minerálů.

Klíčové je dávkování

Doplňky stravy neobsahují dostatečné množství účinné látky – což by mělo být hlavní kritérium při jejich výběru. Magnesium (hořčík) je obsažen ve velkém množství volně prodejných doplňků stravy, které ale jen málokdy obsahují potřebnou léčebnou dávku při nedostatku magnesia. Užívejte proto léky, které obsahují dostatečně vysoké a tedy léčebné dávky vitamínů, minerálů a stopových prvků.

 

Rozlišování doplňků stravy a léků je krok číslo jedna

Léky obsahují garantované, dostatečně vysoké, a tedy i léčebné dávky vitamínů, minerálů a stopových prvků, zatímco u doplňků stravy léčebná dávka účinných látek garantována není.

TIP:  Nakupujte v lékárně, kde vám ochotně a správně poradí a odpoví na vaše dotazy. Lékárna není jen „obchod s léky“, nýbrž zdravotnické zařízení, které by mělo nabídnout profesionální  pomoc.

Magnerot - vaše magnezium v oranžové krabičce

Přečtěte si také