5 snadných kroků pro výběr perfektního doplňku hořčíku pro vaše potřeby

Jaký hořčík je nejlepší? Jaký hořčík vybrat? 5 snadných kroků pro výběr perfektního doplňku hořčíku pro vaše potřeby

Obsah

Je těžké si představit, že jeden chemický prvek hraje zásadní roli ve více než 300 biochemických reakcích v těle. Ale je to možné! Hořčík (latinsky magnézium) je esenciální minerál s velkým množstvím funkcí! Patří mezi ně funkce svalů a nervů, srdeční rytmus a produkce energie. Nedostatečná hladina hořčíku může být proto spojena se zvýšeným rizikem různých onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, ucpaných tepen, srdečních arytmií, cukrovky.

Kromě těchto závažných stavů může být nedostatek hořčíku také důvodem každodenních problémů, jako jsou svalové křeče, únava, či dokonce zvýšená podrážděnost. Pro optimální zdraví je tedy životně důležité udržovat adekvátní hladinu hořčíku. Někdy lze hořčík získat prostřednictvím dobře vyvážené stravy, někdy je však nutné ho doplňovat.

Lékárenský trh je plný rozmanitých přípravků obsahujících hořčík. Jsou k dispozici v různých formách. Některé formy, zejména rozpustné organické sloučeniny, jako například orotát hořečnatý, citrát hořečnatý anebo glycinát hořečnatý, jsou pro organismus lépe vstřebatelné. A naopak, hůře rozpustné anorganické sloučeniny, jako je oxid hořečnatý, je pro organismus hůře vstřebatelný.

Ale s tolika dostupnými alternativami může být výběr té správné formy hořčíku pro vaše potřeby náročný. Navíc při výběru vysoce kvalitního přípravku obsahujícího dobře vstřebatelnou formu hořčíku může být vaše rozhodnutí zásadní pro vaši další každodenní pohodu.

Pokud jde o suplementaci hořčíku, je důležité určit své specifické potřeby hořčíku a poradit se se svým poskytovatelem zdravotní péče (lékařem nebo lékárníkem). A přesto, jak víte, který z nich je ten pravý pro vaše individuální potřeby? Chcete-li proces usnadnit, podívejte se na následující otázky. Odpovězte si pravdivě a učiňte vhodnou volbu pro své zdraví.

Proč potřebujete zvýšit hladinu hořčíku?

Než si vyberete přípravek s obsahem magnézia, je nezbytné porozumět vašim individuálním potřebám. Někteří lidé mohou potřebovat přípravky obsahující hořčík ke zmírnění příznaků nedostatku hořčíku, jako jsou svalové křeče, únava nebo zvýšená podrážděnost. Jiní mohou potřebovat přípravky obsahující hořčík k podpoře celkového zdraví a pohody, nebo ke kompenzaci významných ztrát hořčíku při nadměrné fyzické aktivitě. Také některé zdravotní stavy, jako je cukrovka a srdeční onemocnění, mohou vyžadovat užívaní léku obsahujících hořčík. Proto je vždy dobrou volbou vše konzultovat se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli nové přípravky, abyste určili správné dávkování a formu přípravku, která je pro vás optimální.

Jaký typ hořčíkového přípravku potřebujete?

Ne všechny formy přípravků obsahujících hořčík jsou stejné. Vždy se doporučuje vybrat si takový přípravek, který je dobře vstřebatelný. Například organické hořečnaté sloučeniny mají vyšší biologickou dostupnost nežli sloučeniny anorganické. Hledejte tedy přípravky, které mají vyšší biologickou dostupnost. Kvalita přípravků obsahujících hořčík se může značně lišit v závislosti na výrobci. Konzultace se zdravotnickým pracovníkem vám mohou pomoci vybrat ten nejlepší přípravek.

Jaký hořčík, magnesium je nejlepší? Hořćík doplnek - jaký typ je nejlepší? Vedlejší účinky hořčíku: průjem

Jakou dávku potřebujete?

Množství hořčíku v přípravku se může značně lišit. Doporučená denní dávka čistého hořčíku (také nazývaného elementární hořčík) je kolem 400-420 mg pro dospělé muže a 310-320 mg pro dospělé ženy. To se však může lišit v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu. Přípravky obsahující hořčík se dodávají v různých dávkách, od 100 mg do 500 mg nebo více.  No vstřebávání hořčíku je nepřímo úměrné podané dávce — proto se doporučuje celkovou denní dávku rozdělit a podávat jako nižší jednotlivé dávky (100 —200 mg) 2- až 3-krát denně, čímž se efektivně využije podaná dávka a sníží se podíl hořčíku vyloučeného střevem.

Četli jste seznam ingrediencí?

Každá forma přípravku obsahující hořčík má své jedinečné vlastnosti a výhody a některé formy mohou být tělem absorbovány lépe než jiné. Některé z nich mohou také obsahovat další přísady, jako jsou vitamíny a minerály, aby se zvýšila jejich účinnost. I když tyto další složky mohou být prospěšné, je důležité zkontrolovat jakékoli potenciální interakce s jinými léky nebo vašim zdravotním stavem. Například přípravky hořčíku obsahující vápník mohou narušovat vstřebávání některých antibiotik. Vždy si přečtěte příbalovou informaci a poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli nové přípravky.

Existují nějaké vedlejší účinky?

Zatímco hořčík je obecně považován za bezpečný, někteří lidé mohou mít vedlejší účinky při užívání přípravků hořčíku. Ty mohou zahrnovat průjem, nevolnost a žaludeční křeče. Je nezbytné si uvědomit potenciální vedlejší účinky a začít s nízkou dávkou, pokud s užíváním přípravků hořčíku teprve začínáte. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, abyste si určili správné dávkování hořčíkového přípravku.

I když výběr správného hořčíkového přípravku může být náročný, nalezení odpovědí na výše uvedené otázky vám může usnadnit rozhodování. Před zahájením jakékoli nové léčby si nezapomeňte promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky.

Reference:

  • de Baaij, J. H. F., Hoenderop, J. G. J., & Bindels, R. J. M. (2015). Magnesium in Man: Implications for Health and Disease. Physiological Reviews, 95(1), 1-46.
  • Institute of Medicine (US) Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. (1997). Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride. Washington (DC): National Academies Press (US)
  • Rude, R.K. (2010). Magnesium. In: Coates, P. M., Betz, J. M., Blackman, M. R., Cragg, G. M., Levine, M., Moss, J., & White, J.D., eds. Encyclopedia of Dietary Supplements. 2nd ed. New York, NY: Informa Healthcare, 527-37.
  • Rude, R. K. (2012). Magnesium. In: Ross, A. C., Caballero, B., Cousins, R. J., Tucker, K. L., & Ziegler, T. R., eds. Modern Nutrition in Health and Disease. 11th ed. Baltimore, Mass: Lippincott Williams & Wilkins, 159-75.
  • Blancquaert, L., Vervaet, C., & Derave, W. (2019). Predicting and Testing Bioavailability of Magnesium Supplements. Nutrients, 11(7), 1663

Magnerot - vaše magnezium v oranžové krabičce

Přečtěte si také