Hořčík a svalové křeče

projevy-nedostatku-horciku-magnesium-na-krece-horcik-na-svalove-krece-ve stehennim svalu-kyselina-orotova-nedostatek magnezia

Nedostatek hořčíku oslabuje tělo a svaly

Magnesium (hořčík) je jeden ze základních minerálních prvků nezbytných pro správné a zdravé fungování našeho těla. Nedostatek hořčíku na nás má negativní vliv a způsobuje problémy v různých oblastech lidského těla. Nejčastěji se jeho nedostatek projevuje jako tenzní bolest hlavy (někdy i migrénou), bolestí, slabostí, poruchami soustředění, nervozitou; dále pak problémy se srdcem a vnitřními orgány – bolestí na hrudi, zrychleným tepem, průjmem, zvracením; ale často také svalovými problémy – bolestí v zátylku, ztuhlostí šíje, brněním končetin a svalovými křečemi. 

 

Slabé svaly? Hořčík na křeče

Hořčík je důležitý kationt, minerál, který se podílí na řadě životně důležitých procesů v buňkách lidského těla. Je důležitý pro syntézu DNA, aktivní mezimembránový transport dalších iontů (vápníku, draslíku) nebo pro produkci energie. Hořčík se podílí na tvorbě ATP (Adenosintrifosfát), který je zdrojem energie pro kontrakci svalových buněk a zajišťuje aktivní transport iontů přes membrány. Nízké intracelulární koncentrace hořčíku zvyšují napětí hladkého svalstva (cévní stěna, děloha) s odpovídajícími projevy. Hořčík je také zodpovědný za aktivní přenos extracelulárního vápníku, který je podstatou svalové relaxace. Tento mechanismus lze také terapeuticky využít při prevenci a léčbě premenstruační migrény, dysmenorey, hypertenze a ke zmírnění příznaků křečí.* Hořčík je tedy mimo jiné důležitý pro řízení funkcí lidského organismu i svalové relaxace.

 

Hořčík a kyselina orotová 

Vstřebávání hořčíku je významně ovlivněno nosičem, pomocnou látkou, která zlepšuje jeho biologickou dostupnost pro tělo. Hořčík má vyšší biologickou dostupnost v organické sloučenině, tj. v kombinaci např. s orotátem, laktátem nebo citrátem.** Z tohoto pohledu je kyselina orotová ideálním nosičem, který pomáhá tělu účinně využít přijatý hořčík. Kromě toho je kyselina orotová pro lidské tělo biologicky přirozenou látkou, protože se nachází i v běžných potravinách, jako je mléko a mléčné výrobky.
 
* Zdroj: MUDr. Andrea Vašková, Hořčík v gynekologii
** Zdroj: MUDr. Andrea Vašková, Hořčík v gynekologii  

 

projevy-nedostatku-horciku-magnesium-na-krece-horcik-na-svalove-krece-ve stehennim svalu-kyselina-orotova-nedostatek magnezia

Magnerot - vaše magnezium v oranžové krabičce

Přečtěte si také