Premenstruační syndrom

pms bolest zad, únava, bolest prsou, žaludku, v podbřišku, premenstruační syndrom, příznaky, magnezium

Obsah

Co je premenstruační syndrom?


Premenstruační syndrom (PMS) je soubor cyklicky se opakujících tělesných a psychických těžkostí vyskytujících se v druhé, tedy luteální fázi u žen s menstruačním cyklem. Jednoznačné příčiny PMS nejsou doposud objasněné. Předpokládá se, že souvisí se změnami poměru estrogenu a progesteronu, s prudkým hormonálním spádem v druhé fázi menstruačního cyklu, se zvýšenou hladinou prolaktinu a biochemickými změnami v centrálním nervovém systému. Proč jsou jen některé ženy citlivé na této cyklické změny, není známo.

Mezi rizikové faktory vzniku tenhle syndromu patří především kouření a obezita. Ženy, které kouří, mají 2 krát vyšší riziko vzniku těžké formy nevolnosti, a ženy s indexem tělesné hmotnosti („body mass index“) 30 a víc mají 3 krát vyšší riziko PMS jako neobézní ženy. V průběhu života se s některým z příznaků syndromu střetne téměř 90 % žen. Přibližně 20 % žen v reprodukčním věku uvádí komplex příznaků syndromu. U asi 8 % žen se vyskytuje nejtěžší forma. Obvykle se začíná ve věku okolo 20 let, avšak u poměrně velké skupiny žen po 35 roku života a může se projevovat až do menopauzy.

Příznaky mohou začínat současně s ovulací, tedy přibližně 14. den menstruačního cyklu, a postupně se zhoršovat až do nástupu menstruačního krvácení, nebo se projeví současně s ovulací s následnou úlevou a návratem těžkostí několik dní před menstruačním krvácením, případně se vyskytne jen na konci menstruačního cyklu. Typické je bezpříznakové období mezi 5. a 10. dnem menstruačního cyklu. Intenzita příznaku symptomů má široké rozpětí, od slabších nepříjemných pocitů až po celkovou tíhu, nevolnost vyžadující si krátkodobou práceneschopnost a průměrnou léčbu. Tak je to při předmenstruační dysforické poruše – nejtěžší formě PMS.

Test na premenstruační syndrom zatím neexistuje

Stanovení diagnózy PMS není jednoduché, protože neexistuje žádný laboratorní test ani konkrétní vyšetřovací metoda. Je nutné nejdřív vyléčit jinou organickou nebo psychickou příčinu těžkostí, vykonat gynekologické, endokrinologické, případně psychiatrické vyšetření. Zároveň pacientka denně hodnotí příznaky během minimálně dvou menstruačních cyklů.

 

Premenstruační syndrom (PMS) příznaky:

Mezi nejčastěji se vyskytující příznaky premenstruačního syndromu (procentuální výskyt příznaků u žen s PMS) patrí:

Přemenstruační syndrom PMS - příznaky, závratě, teplota, bolest, magnesium

  • zlost (76 %)
  • pocit napětí, úzkosti (71 %)
  • únava (58 %)
  • poruchy nálady (58 %)
  • smutek/deprese (54 %)
  • konflikty s okolím (54 %)
  • napětí v prsou (54 %)
  • snížená aktivita (49 %)
  • podrážděnost (47 %)
  • snížená schopnost soustředit se (43 %)

K dalším příznakům patří bolest hlavy, poruchy spánku, nadýmání, trávicí těžkosti, zvýšená chuť k jídlu.

Pokud nepoznáme přesnou příčinu PMS, neexistuje jednoznačná léčba. Podle intenzity příznaků se podávají antidepresiva a anxiolytika (léky na uklidnění), hormonální léčba a přídavná léčba diuretiky (močopudnými léky) a nesteroidovými antiflogistiky (protizánětlivými léky). Doporučí se změna životního stylu (úprava stravy směřující k omezení zadržování tekutin – snížení příjmu soli, tuků, metylxantinů, které obsahují káva, čaj a kola, pravidelná fyzická aktivita, průměrně dlouhý spánek, zákaz kouření, abstinence alkoholu) a užívání minerálů, především magnesia (hořčíku). Předpokládá se, že nedostatek magnesia (hořčíku) může být jednou z nutričních (výživových) příčin premenstruačního syndromu. Studie vícero autorů potvrdily, že magnesium (hořčík), podávané ženám s premenstruačním syndromem od 15. dne menstruačního cyklu do spuštění menstruačního krvácení, významně zlepšuje průběh PMS, potlačuje zejména psychické a emocionální příznaky, zlepšuje náladu, oslabuje pocit únavy a napětí. Při užívání magnesia během dvou menstruačních cyklů došlo v průběhu druhého cyklu ke snížení zadržování tekutin, a tedy ke snížení přírůstku hmotnosti, napětí v prsou, k potlačení pocitu nafouknutého břicha. Jednoznačný vliv má magnesium na výskyt premenstruačních migrén a migrén vůbec.

Dysmenorea

Na snížení bolesti při dysmenorei se podílí i magnesium (hořčík), který obsahuje i lék Magnerot.

Nejčastějšími symptomy této poruchy jsou: bolest v podbřišku, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Dysmenoreu charakterizuje bolest v podbřišku objevující se těsně před začátkem menstruačního krvácení, přetrvávající do druhého až třetího dne krvácení. Bolest může být tupá až křečovitá, různé intenzity. Mohou ji provázet bolesti kříže, hlavy, nevolnost, zvracení až kolapsový stav. V průběhu života se vyskytuje u 30 – 50 % žen a je jednou z nejčastějších příčin, kvůli které dívky a mladé ženy navštíví gynekologa. Dysmenoreu rozdělujeme na primární a sekundární, odlišují se příčinou vzniku a léčbou.

Primární dysmenorea je definovaná jako bolest při menstruačním krvácení, která není spojená se zjevnou abnormalitou v oblasti malé pánve. Typicky se vyskytuje krátce po prvním menstruačním krvácení. Začátek těžkostí souvisí s nástupem ovulačních cyklů a často ustupuje po prvním vaginálním porodu. V současnosti se předpokládá výrazný vliv prostaglandinů, látek nacházejících se ve sliznici, tedy vnitřní vrstvě dělohy. U žen s dysmenoreou se zjistila jejich zvýšená hladina, přičemž úzce souvisí se stupněm bolesti. Prostaglandiny způsobují zúžení cév hladké svaloviny dělohy, snížení průtoku krve, a tedy nedostatek kyslíku, což následně vyvolává bolest. Při vzniku těžkostí nejsou zanedbatelné ani psychologické faktory očekávání „první bolestivé menstruace“.

Sekundární dysmenorea se vyskytuje častěji po 30. roku života ženy a typicky se na vzniku těžkostí podílí strukturální orgánové abnormality v oblasti malé pánve. Nejčastěji jde o endometriózu, zánětlivé onemocnění pánve, vaječníkové cysty a tumory, myomy dělohy, zúžení kanálu děložního hrdla, vrozené vývojové vady dělohy.

V léčbě primární dysmenorei se požívají nesteroidová antiflogistika blokující tvorbu prostaglandinů, účinné je nasazení hormonální antikoncepce, přičemž už následná menstruace může být méně bolestivá, mírnější a kratší.

Na snížení bolesti při dysmenoree se podílí také magnesium (hořčík). Léčba magnesiem u žen s dysmenoreou významně zlepšuje průběh menstruace pravděpodobně mechanismem snížení hladiny prostaglandinů, které se podílí na vzniku bolesti. Léčba sekundární dysmenorei je v závislosti na příčině převážně chirurgická. 

 

Hormonální antikoncepce

bolestivá menstruace, křeče - u dívek, pomoc, premenstruační syndrom - pms, příznaky, magnezium

Hormonální antikoncepce patří mezi nejrozšířenější a nejspolehlivější reverzibilní metody plánovaného rodičovství. V současnosti užívá na světě hormonální antikoncepci s nízkým obsahem estrogenů asi 75 milionů žen. Ve vícero studiích se potvrdila prokazatelně nižší hladina magnesia u žen užívajících hormonální antikoncepci v porovnání se ženami, které hormonální antikoncepci neužívají.

 

Autor článku: MUDr. Andrea Vašková

 

 

Pro doplnění prospěšné najdete v léku , který je volně dostupný v lékárně ve velikosti balení: 20, 50 nebo 100 tablet. Obvyklé dávkování, pokud lékař neurčí jinak: nejprve 2 tablety 3 krát denně v průběhu prvního týdne léčby, potom se dávkování upraví na 1-2 tablety 1-2 krát denně. Před použitím léku se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a pozorně si přečtěte, prosím, písemnou informaci pro uživatele!

 

Magnerot - vaše magnezium v oranžové krabičce

Přečtěte si také