Nedostatek magnesia

Projevy nedostatku hořčíku

Nedostatek magnesia (hořčíku) v lidském organismu se projevuje nepříjemnými zdravotními těžkostmi a právě hypomagnesemie (nedostatek magnesia v těle) je nejčastější nediagnostikovanou poruchou elektrolytů v těle.

Příznaky nedostatku hořčíku

Existuje množství často přehlížených příznaků nedostatku hořčíku (magnesia) v organismu, avšak nejčastější příznaky se projevují v oblastech:

 • hlavy – bolest hlavy, slabost, migréna, nervozita, napětí, deprese, úzkost, porucha soustředění,
 • srdce – bolest na hrudníku, nepravidelný tlukot srdce, zrychlené bušení srdce,
 • svalů – bolest v záhlaví, strnulost šíje, mimických a žvýkacích svalů, svalové křeče, mravenčení v končetinách (parestézia), zvýšená dráždivost (tetanie),
 • vnitřních orgánech – žaludeční křeče, průjem, zvracení, křeče v hrdle, napětí trávících orgánů.

Lidé většinou přehlíží tyto zdravotní těžkosti a k lékaři přichází už se závažnými zdravotními komplikacemi, které jsou následkem dlouhodobě nízké hladiny magnesia v organismu. V mnohých případech by stačilo, aby lidé se zvýšenou potřebou magnesia (tzv. ohrožené skupiny) řešili problém hypomagnesemie preventivně a udržovali si optimální hladinu magnesia v těle.

Příčiny nedostatku magnesia

Minerální látky hrají v lidském těle významnou úlohu podobně jako vitamíny a stopové prvky. Magnesium je druhým nejvýznamnějším kationem v lidském těle a důležitým prvkem kostní látkové přeměny, který ovlivňuje pevnost kostí.

Magnesium (hořčík) v potravinách

Dnešní strava je chudší na přirozený zdroj magnesia a má za následek růst populace trpící hypomagnesemií (nedostatek magnesia).
Magnesium (hořčík) v potravinách se ztrácí především kvůli industrializování potravinářského průmyslu, šlechtění nových odrůd zeleniny a ovoce, technologickému zpracování potravin či celkové změně klimatu.
Stejně tak nevhodná úprava potravin jako smažení nebo konzervování má za následek menší obsah magnesia v potravinách. Množství přijatého magnesia se nerovná množství vstřebaného. Z celkově přijatého magnesia dokáže organismus vstřebat jen 30 – 40 %. Jeho vstřebávání zhoršuje přítomnost tuků, cukrů, vlákniny a volného vápníku v jídle. Optimální hladinu magnesia v těle narušuje i nadměrné pití alkoholu, kávy a různých energetických nápojů.

hořčík v potravinách

Lidé se zvýšenou potřebou magnesia

Všeobecně platí, že lidé se zvýšenou psychickou (vyčerpání, stres) nebo fyzickou (vrcholoví sportovci, těžko pracující) zátěží, která je buď krátkodobá, nebo dlouhodobá, mají zvýšenou potřebu magnesia. Mezi tzv. rizikové skupiny však patří i pacienti s různými zdravotními problémy.
Nízká hladina magnézia je často spojená s nemocemi jako:

 • - diabetes (cukrovka) – obézní lidé mají až o 50 % nižší zásoby magnesia, zvýšení přísunu magnesia snižuje riziko vzniku cukrovky
 • - hypertenze (zvýšený krevní tlak) – zvýšení přísunu magnesia pomáhá normalizovat napětí krevní stěny, což se projeví zlepšením hodnot krevního tlaku
 • - ischemická choroba srdce (nedostatečné prokrvení) – zvýšení přísunu magnesia snižuje intenzitu a frekvenci bolesti v hrudníku, provázející tuto nemoc
 • - arytmie – magnesium pomáhá upravit abnormální elektrickou aktivitu srdce, která je příčinou poruch srdečního rytmu
 • - ischemická cévní mozková příhoda (nedostatečné prokrvení) – zvýšení příjmu magnesia o 100 mg denně snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění a zároveň chrání
 • - mozek po ischemické cévní příhodě
 • - migréna – zvýšené dávky magnesia snižují výskyt migrény téměř o polovinu
 • - dysmenorea (bolestivá menstruace) – zvýšené dávky magnesia zmírňují příznaky tohoto onemocnění
 • - předmenstruační syndrom (soubor fyzických a psychických těžkostí žen před a při menstruaci) – zvýšené dávky magnesia významně zlepšují náladu, snižují zadržování vody, která má za následek váhový přírůstek, nafouknuté břicho nebo napětí v prsou, snižuje výskyt migrén a zlepšuje jejich průběh.

Další skupinou lidí se zvýšenou potřebou magnesia jsou lidé trpící chronickým únavovým syndromem, lidé trpící alkoholismem, ženy užívající hormonální antikoncepci, těhotné a kojící ženy.